03
Mar

Z czego wynika hossa metali ziem rzadkich Puls Biznesu

Szczególnie interesujący wydaje się pomysł zarabiania na metalach ziem rzadkich. Obserwacje ostatnich lat potwierdzają, iż niepokój na rynku przekłada się na wzrost cen. W 2020 roku lit do produkcji przeciętnej baterii samochodowej kosztował ok. 350 zł, obecnie już ok. 5 tys. Kompaktowe auto elektryczne kosztowało dwa lata temu ok. 125 tys.

Samochody elektryczne napędzane prądem m.in. Pojawił się jednak problem, który “krzyczy” coraz głośniej. Innym kluczowym surowcem mineralnym dla baterii jest nikiel.

Dzięki transferowi technologii te ostatnie zyskały know-how, stopniowo eliminując zagraniczną konkurencję. Dominacja Chin w przemyśle metali ziem rzadkich jest wynikiem dziesięcioleci ukierunkowanej polityki przemysłowej. W ostatnich latach Pekin starał się również zreformować chiński przemysł metali ziem rzadkich, aby zwiększyć wydajność, skuteczniej chronić środowisko i walczyć z nielegalnym wydobyciem.

Według prognoz w perspektywie 2050 roku zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich może wzrosnąć co najmniej kilkunasto-, a być może nawet kilkudziesięciokrotnie. Metale ziem rzadkich lub metale rzadkie to warunkowa grupa pierwiastków, których zalety doceniono dopiero w drugiej połowie XX wieku. Wynika to przede wszystkim z rozwoju technologii w przemyśle chemicznym i metalurgicznym.

Odgrywają one kluczową rolę w produkcji laserów, systemów naprowadzania rakiet, systemów radarowych, elementów reaktorów jądrowych, ekranów LCD i plazmowych, magnesów stałych i sonarów. Natomiast neodym i prazeodym to jedne z najbardziej poszukiwanych lekkich pierwiastków ziem rzadkich, niezbędnych w silnikach, turbinach wiatrowych john murphy – znani handlowcy i urządzeniach medycznych. Amerykanie byli liderem w produkcji metali ziem rzadkich. Zaprzestali produkcji, całkowicie uzależniając się od Chin. Obecnie USA wznowiła wydobycie i mocno inwestuje w infrastrukturę do przetwarzania tych metali co może zaowocować tym, że w ciągu najbliższych lat zmieni się układ sił na rynku.

  • Chociaż oczywiście nie można wykluczyć, że w związku z silnymi wpływami politycznymi na rynku tych metali, ten rynek będą cechować duże wahania.
  • Wyjaśnia też, że solidne więzi międzynarodowe są kluczowe dla dobrze funkcjonującego rynku materiałów krytycznych.
  • Część z tych metali nie występuje w warunkach naturalnych i jest wytwarzana laboratoryjnie.
  • Wanad działa również jako katalizator w produkcji kwasu siarkowego.
  • W ostatnich latach Pekin starał się również zreformować chiński przemysł metali ziem rzadkich, aby zwiększyć wydajność, skuteczniej chronić środowisko i walczyć z nielegalnym wydobyciem.
  • Efekt walki o dominację technologiczną między USA a Chinami.

Jednak dominacja Chin na etapie rafinacji utrzyma się prawdopodobnie przez wiele lat. W mediach oraz różnego rodzaju analizach rzadko mówi się o tych pierwiastkach. Produkcji baterii, takie jak pierwiastki ziem rzadkich.

Przełomowe 700 km? Znany producent wchodzi do elektrycznej gry o zasięg w tańszych autach

Największe niezagospodarowane złoże na świecie to Kvanefjeld w południowej Grenlandii. Zawiera ono duże pokłady metali ziem rzadkich, a także radioaktywnego uranu. Licencję eksploracyjną zdobyła australijska firma Greenland Minerals Ltd., która prowadzi przedłużające się negocjacje z rządem Grenlandii i Danii na temat rozpoczęcia broker univell: dc w procesie restrukturyzacji. recenzje univell broker wydobycia. Większość metali ziem rzadkich zidentyfikowano w XIX wieku. Pierwszym odkrytym minerałem zawierającym pierwiastki z tej grupy był gadolinit. Wydobył go szwedzki chemik-amator Carl-Axel Arrhenius w kopalni w Ytterby, która to miejscowość dała nazwę czterem z metali ziem rzadkich (terb, erb, iterb, itr).

Kapitalistyczna symbioza z Chinami wyraźnie rozleniwiła Zachód, który zaczął zwijać swoje zdolności produkcyjne. To dotyczyło również sektora metali ziem rzadkich. Ton tych pierwiastków (gdy w Chinach 75 tys., a w pozostałych krajach 5,5 tys.), o tyle w latach 2003–2011 amerykańskie wydobycie było zerowe. Stany Zjednoczone są głównym odbiorcą jedynie chińskiego lantanu, czyli surowca wykorzystywanego do budowy samochodów elektrycznych i hybrydowych, konwerterów katalitycznych, smartfonów i do rafinacji ropy naftowej. Spośród 19397,4 tony wyeksportowanego przez Państwo Środka lantanu w 2019 r.

Metale ziem rzadkich i ogniotrwałe są zawsze dostępne, cena jest optymalna u dostawcy. Podsumowując, popyt na metale ziem rzadkich kształtowany jest przez rynek elektroniki i rozwój technologii, a na podaż wpływać będą spółki wydobywcze, ich działania i sytuacja polityczna na świecie. Liderem w wydobyciu metali ziem rzadkich są Chiny. Szacuje się, że odpowiadają one za wydobycie 80% tych surowców, jeśli nawet nie więcej. Niestabilna sytuacja polityczna może skłaniać USA i inne kraje do szukania alternatywnych dostawców REE (choć nie jest to proste), każda taka zmiana z pewnością odbija się na wycenie tych pierwiastków. Warto więc śledzić newsy i sytuację polityczną.

Z czego wynika hossa metali ziem rzadkich

Świat nie musi być jednak skazany na łaskę Pekinu w kwestii metali ziem rzadkich. Według danych USGS rozpoznane złoża tych surowców na naszej planecie wynoszą 120 mln ton, z czego 44 mln przypada na Chiny. Na drugim miejscu pod względem wielkości złóż znajduje się Wietnam. Rozpoznano tam rezerwy sięgające aż 22 mln ton.

Uruchomienie wydobycia w nowych złożach w USA oraz w Australii sprawiło, że udział Chin w światowej produkcji spadł poniżej 60 proc. A do chińskiej produkcji trzeba dodać tę z Mjanmy, czyli kraju niestabilnego politycznie i znajdującego się w strefie wpływów Pekinu. Rok później, co mogło mieć związek z wojskowym zamachem stanu prognoza ekonomiczna na grudzień 17-forex i krwawą pacyfikacją oporu przeciwko juncie. Przejścia graniczne były przez pewien czas zamknięte, co ograniczyło eksport. Wśród europejskich importerów wyróżniają się Niderlandy, jako główny odbiorca chińskiego europu, czyli pierwiastka używanego do produkcji żarówek energooszczędnych, ekranów LCD i plazmowych oraz laserów.

Surowce przyszłości. Bez nich nie byłoby nowych technologii

To wszystko stwarza korzystne perspektywy cenowe dla tych pierwiastków. Na ten eksport zaś władze Chin od dawna nie patrzyły przyjaźnie. Kwoty eksportowe były więc systematycznie obniżane, by zmusić firmy do przetwarzania surowca na miejscu. W zeszłym roku wprawdzie nie było obniżek oficjalnych kwot, jednak eksport został i tak obniżony, a zachodnie firmy miały poważne kłopoty z dostawami. Tym przede wszystkim należy tłumaczyć wzrost cen. Zaliczane są do pierwiastków litofilnych (skałolubnych), co oznacza, że koncentrują się głównie w skorupie ziemskiej.

Ceny metali ziem rzadkich rosną. Kolejny czynnik podwyżek elektroniki

Z uwagi na wiele czynników ekologicznych i ekonomicznych rośnie popularność recyklingu metali szlachetnych, aby móc je ponownie wykorzystywać. Ceny skupu surowców uzależnione są składu danego materiału czyli zawartości metali szlachetnych. Elementy żaroodporne — wolfram, molibden, wanad, kobalt — są stosowane jako składnik twardych stopów żaroodpornych. German jest stosowany w elektronice, technologii elektropróżniowej. Szereg nowoczesnych gałęzi przemysłu opiera się na materiałach budowlanych opartych na pierwiastkach ziem rzadkich. Przemysł oprzyrządowania, budowy maszyn, metalurgii, chemiczny i nuklearny nie ma równoważnej alternatywy dla produktów na bazie tytanu, kobaltu, molibdenu, tantalu, wanadu.

Tradycyjnie dzieli się je na lekkie REE (LREE, La–Eu) i ciężkie REE (HREE, Gd–Lu i Y). Metale ziem rzadkich i ogniotrwałe od dostawcy «Auremo» są zgodne z GOST i międzynarodowymi normami jakości. Dostawca «Auremo» oferuje zakup metali ziem rzadkich i metali ogniotrwałych na korzystnych warunkach, cena jest optymalna. Oferujemy pierwiastki ziem rzadkich i metale ogniotrwałe ze specjalistycznych magazynów dostawcy «Auremo» z dostawą do dowolnego miasta. Dla odbiorców hurtowych cena jest preferencyjna.

Materiały wydobywane są w Australii a następnie przesyłane do obróbki do będącego własnością firmy zakładu zlokalizowanego w Malezji. Akcje Lynas Rare Earth notowane są na australijskiej giełdzie papierów wartościowych. Z pozyskiwaniem metali ziem rzadkich wiąże się wiele problemów.

Nowe informacje w sprawie statku z płonącymi samochodami na pokładzie

Japonia od tamtego czasu silnie inwestuje w produkcję metali ziem rzadkich w Australii. Zastosowań metali ziem rzadkich jest wiele i wciąż wymyślane są nowe. Trudno sobie bez nich wyobrazić choćby transformację energetyczną. Wszak surowce te są niezbędne do produkcji samochodów elektrycznych (np. każda Toyota Prius ma w swoich bateriach ponad 10 kg lantanu).

Kolejną zaletą pozbycia się nie nadających się do dalszego użytku metali szlachetnych jest możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych. Jest to bardzo efektywny sposób na odzyskanie części poniesionych kosztów, ponieważ z każdym rokiem rośnie znaczenie rynku surowców wtórnych w obecnej gospodarce. Z uwagi na wysokie ceny metali szlachetnych skup metali szlachetnych zapłaci za posiadane materiały więcej w porównaniu do analogicznych ilości metali kolorowych i nieszlachetnych.